Czy kupujący nieruchomość płaci pośrednikowi nieruchomości ?

Zbigniew Perucki

Czy kupujący nieruchomość płaci pośrednikowi nieruchomości ?

Nie ma jednej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od tego czy była zrealizowana usługa pośrednictwa nieruchomości związana z kupnem nieruchomości.

Kiedy jest realizowana usługa pośrednictwa przy kupnie nieruchomości ?

Jeśli klient kupujący nie zna danego miasta lub nie ma czasu na szukanie i weryfikację ofert sprzedaży, przychodzi do biura nieruchomości i składa zamówienie na usługę wyszukania nieruchomości według swoich preferencji. Wtedy podpisuje umowę zlecenia z biurem nieruchomości na takie poszukiwanie.  Pośrednik znajduje mu kilka ofert sprzedaży nieruchomości i je weryfikuje, a potem klient wybiera spośród tych ofert jakąś propozycję. Wówczas za wykonaną pracę pośrednika nieruchomości należy się  wynagrodzenie. Jest to jednak rzadko spotykane zlecenie. Najczęściej klienci szukają sami ofert w internecie, gdzie znajdują się oferty osób prywatnych i biur nieruchomości. Jeżeli znajdą jakąś interesującą ofertę biura, to dzwonią i wyrażają chęć oglądania właśnie tej wyszukanej przez siebie oferty nieruchomości.

Czy wtedy pośrednik nieruchomości może zmusić kupującego do podpisania zobowiązania do zapłaty, jeżeli nabędzie wskazaną przez niego nieruchomość?

Pytanie wydaje się dziwne. Jednak biura często podsuwają takiemu klientowi do podpisania umowę pośrednictwa (!). Czy on powinien podpisać taką umowę ? W żadnym wypadku. Po pierwsze: klient kupujący sam znalazł ofertę. Ponieważ nie było elementu wyszukania oferty spełniającej prefercje kupującego, więc nie było usługi pośrednictwa. Usługa pośrednictwa przy kupnie musi koniecznie zawierać element poszukiwania ofert spełniających określone kryteria zadane przez kupującego. Po drugie: Pośrednik nieruchomości posiada podpisaną umowę pośrednictwa z klientem sprzedającym. Nie powinien więc działać na szkodę swojego klienta sprzedającego. Pośrednik nieruchomości usiłując zmusić klienta kupującego do podpisania umowy pośrednictwa może spowodować, że potencjalny klient kupujący wycofa się z tego właśnie powodu z kupna nieruchomości. Widzimy więc, że chciwość niektórych pośredników nieruchomości może wyrządzić szkodę klientowi sprzedającemu, a jego właśnie powinni uczciwie reprezentować. W swojej działalności obserwuję, że nie doprowadziłbym do wielu transakcji, gdybym oczekiwał wynagrodzenia od klienta kupującego. Niektóre biura nieruchomości jednak próbują wziąć wynagrodzenie od obu stron transakcji.

Jak niektóre biura nieruchomości próbują obchodzić ten problem?

Niektóre biura próbują ten problem obejść w ten sposób, że jeden pośrednik lub agent nieruchomości reprezentuje klienta sprzedającego, a drugi pośrednik lub agent nieruchomości tego samego biura nieruchomości reprezentuje klienta kupującego. Myślę jednak, że w tej sytuacji, obaj pośrednicy lub agenci nieruchomości reprezentują tego samego pracodawcę, czyli biuro nieruchomości. Powstaje tylko złudne wrażenie, że reprezentują swoich klientów, a tak naprawdę reprezentują siebie, swoje biuro nieruchomości. W takim przypadku powstaje zwykły konflikt interesów, który jest rozwiązywany kosztem jednego z klientów, najczęściej klienta sprzedającego, który zmuszony zostaje do obniżenia ceny transakcyjnej.

Dlatego klienci kupujący czasem godzą się zapłacić wynagrodzenie pośrednikowi nieruchomości ?

Dziwne wydaje się, że w powyższej sytuacji znajdują się jeszcze klienci, którzy godzą się na zapłacenie wynagrodzenia pośrednikowi nieruchomości. Może to czasem wynikać stąd, że w ofercie pośrednika znajduje się tak atrakcyjna oferta, że warto ten koszt ponieść. Ma to miejsce zwłaszcza przy sprzedaży małych mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach miast. Częściej jednak wynika z niewiedzy kupujących. Na tej niewiedzy żerują nieuczciwi pośrednicy.

Jak bronić się przed pośrednikiem nieruchomości, który oczekuje zapłaty od obu stron transakcji ?

Przestrzegam klientów sprzedających przed nieuczciwymi pośrednikami nieruchomości, przed przekazaniem im swoich nieruchomości w celu sprzedaży. Ja w umowie pośrednictwa z klientem sprzedającym wpisuję klauzulę, że zobowiązuję się, że nie wezmę wynagrodzenia od klienta kupującego i nie będę go reprezentował. Brak takiej klauzuli w umowie pośrednictwa może doprowadzić do sytuacji, że nieuczciwy pośrednik nieruchomości wykorzysta tę sytuację.

Jeżeli pośrednik nieruchomości podsuwa umowę pośrednictwa do podpisania klientowi kupującemu, to należy zadać pytanie, czy była realizowana usługa wyszukania nieruchomości ? Pośrednik nieruchomości powinien zorientować się, że ma do czynienia z klientem świadomym swoich praw. Jeżeli to nie wystarczy, to może pomóc poinformowanie o możliwości wpisania w google opinii na temat nieuczciwej firmy. Każda szanująca się firma boi się z oczywistych powodów takich wpisów. Opinia w google o danym biurze nieruchomości z informacją o stosowanych nieuczciwych praktykach mogłaby odstraszyć wielu potencjalnych klientów, zarówno sprzedających, jak i kupujących. Klienci sprzedający zastanowiliby się, czy przekazać swoją nieruchomość do sprzedaży danemu pośrednikowi.